תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
14/03/2004

נמל אשדוד

מקום פיגוע:

נמל אשדוד

יישוב הנצחה:

אשדוד

איזור הנצחה:

דרום ונגב

סוג הנצחה:

כיכר

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


ביום ראשון, 14 למרץ 2004, אחר הצהריים החרידו את נמל אשדוד שני פיצוצים עזים. שני מחבלים מתאבדים תושבי רצועת עזה, הצליחו לחדור לנמל התפוצצו ורצחו שמונה מעובדי הנמל ושני אזרחים ולפציעתם של עשרה נוספים.
להערכת גורמי ביטחון, המחבלים תיכננו לבצע מגה פיגוע במתקן אסטרטגי רגיש, אולם התפוצצו בשלב מוקדם, אחד ליד גדר הנצל והאחר בסמוך לבניין משרדים אחורי.
שנה לאחר הפיגוע, הוקמה בנמל כיכר השמונה, בה ניטעו שמונה עצי זית, המסמלת את זכר העובדים שנספו במערכה על קיומה של מדינת ישראל ואת הקשר לאדמה, לארץ ישראל ולנמל. בכיכר הוצב סלע זיכרון בו מונצחים שמותיהם. הכיכר תוכננה, עוצבה ובוצעה על ידי מהנדס הנמל, ישי וייל.
בטקס חנוכת הכיכר נציגת המשפחות גב' נגבה אסולין אשתו של דני אסולין ז"ל העלתה קווים לדמותם של הנרצחים.

מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס אמר: "במעגל זה, עם שמונת עצי הזית, המסמלים יותר מכל את הקשר לאדמה, לארץ ולנמל, נזכור ולעולם לא נשכח. לעיתים נדמה כי האנשים הטובים נלקחים מאיתנו כאשר הם עדיין בתחילת פריחתם וכל חייהם עדיין לפניהם, ובכל זאת איננו יכולים להבין מה קרה. חובה עלינו לזכור את שמונת יקירנו- גיל אבוטבול, אבי אברהם, דניאל אסולין, ציון דהן, אופיר דמארי, משה הנדלר, מוריס טובול, אבי סוויסה - אשר חסרונם מורגש מדי יום. כל אחד מהם ראוי להישמע בכבוד וביראה, שירת חייהם אשר נפסקה בטרם עת בידי בני עוולה לעולם לא תיפוג מליבנו".

ד"ר לסרי, מ"מ ראש העיר, ציין שהכיכר מנציחה את חלקם של ההרוגים במאבק הנחוש על קיומנו בארץ."האופן האנושי והתומך, של התמודדות הנמל עם האסון, ראוי לחיקוי ומהווה זיק של תקווה לנחמה למשפחות, שאיבדו את היקר מכל".

בעיר אשדוד הוקמה אנדרטת זיכרון המנציחה את עשרת הרוגי הפיגוע.
מידע נוסף באתר הנמל.הנח פרח על ההנצחה »
  1. לאחי היקר מתגעגעת המון ואוהבת
    24/04/2009  עינב דמארי  einavdamari9@hotmail.com
  2. מתגעגע אליכם חברים שלי
    07/03/2010  אילן סויסה  ilanasi.djs@gmail.com
  3. געגועים
    18/04/2010  ורד דמארי שרמן