תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
05/09/1972

הנצחות שונות

מקום פיגוע:

אולימפיאדת מינכן

יישוב הנצחה:

ישראל

איזור הנצחה:

ישראל

סוג הנצחה:

שלט

הנח פרח על ההנצחה »

ביום שלישי החמישה בספטמבר 1972 לפנות בוקר השתלטו שמונה מחבלים מארגון ספטמבר השחור על ביתן המשלחת הישראלית בכפר האולימפי במינכן שבגרמניה, בו שהו 11 ספורטאים ישראלים. במהלך ההשתלטות, רצחו את מאמן ההיאבקות משה וינברג ופצעו את יוסף רומנו. המחבלים כפתו את תשעת הספורטאים הנותרים וריכזו אותם בחדרו של יוסף רומנו הפצוע. יוסף רומנו נפטר מפצעיו לעיני חבריו הכפותים.
המשא ומתן בין המחבלים לרשויות הגרמניות נמשך כמעט יממה ובסופו, הובלו תשעת בני הערובה הנותרים למסוקים, שהעבירו אותם לשדה התעופה הצבאי במינכן. שם בסופו של ניסיון חילוץ כושל, נרצחו תשעת הספורטאים הישראלים.

ההנצחות לספורטאים הן רבות ומגוונות, הונפקו בולים לזכרם עם דמויות הספורטאים על הבולים, הוצא כרטיס טלכרט לזכרם וכן נטעה חורשה בדרום הארץ לזכרם של האחד עשר.

 

 בכתבה שהופיעה באתר NFC נכתב:

 

בזק הנפיקה, בשיתוף הוועד האולימפי, כרטיס טלכרט מיוחד לזכר אחד עשר הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. על פני הכרטיס מופיעה תמונת המשלחת הישראלית בטקס הפתיחה של האולימפיאדה, ועל צידו השני מופיעים שמותיהם של 11 הנרצחים. כרטיס הטלכרט, שמכירתו כבר החלה בחודש אוגוסט, מכיל 50 יחידות מניה, ומחירו 28 שקלים.

בכ"ד באלול, 28 בספטמבר, יום השנה ה-33 לרצח הספורטאים (ע"פ התאריך העברי), יוצג הכרטיס לראשונה במסגרת טקס האזכרה הממלכתי שמארגן הוועד האולימפי ליד האנדרטה לזכר י"א הספורטאים, ברחוב ויצמן בתל אביב. תמונה ממוסגרת של הכרטיס תוענק על-ידי נציג בזק למשפחות השכולות.

"חברת בזק רואה חשיבות רבה בהנצחת זכרם של הספורטאים הישראלים כמסר חברתי", אומר מנהל אגף השיווק אלדד כהן. "בשנת 2004 נמכרו בישראל יותר מ-3 מיליון כרטיסי טלכרט. בתפוצה רבה כל כך משמשים כרטיסי הטלכרט גם פלטפורמה יעילה להעברת מסרים חברתיים מהותיים הקשורים להוויה הישראלית.

 

 



הנח פרח על ההנצחה »
 1. VBN
  07/01/2008  MOSHE  msicea@minitel.net
 2. לזכר הנירצחים
  25/02/2008  תומר  tomer6798@walla.com
 3. מלאכים
  02/06/2008  נועם  NOAM@GP.GOV.IL
 4. אוהבים אתכם
  09/07/2008  ניסו  nissan_t103@walla.com