תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
01/09/1938

נווה צדק, רח' שלוש

מקום פיגוע:

רמלה

יישוב הנצחה:

תל אביב

איזור הנצחה:

אזור תל אביב

סוג הנצחה:

בית ע"ש

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


בעשרים וחמישי באוגוסט 1938 (שנת תרצ"ח) נסע גבריאל שלוש בן 32 מל אביב לירושלים בענייני עבודה, ליד רמלה נפגע מכדור של ערבי ולאחר שבוע מת מפצעיו.


זכרו הונצח בית הכנסת ברחוב הנקרא על שם סבו אהרון שלוש.


בתל אביב, ברחוב שלוש 30-32 נמצא אחד הבתים המפורסמים בכל השכונה: בית שלוש. אהרון שלוש היה בעל הקרקעות שעליהן הוקמה השכונה כולה. הוא גם היה בין הראשונים שבנו שם את ביתם ואחד ממנהיגי הקהילה במשך שנים רבות. הסיפור של משפחת שלוש מתחיל עם הגעת אברהם שלוש, אבי המשפחה, ארצה בשנת 1838. משפחת שלוש הגיעה לכאן בספינת מפרשים גדולה מהעיר אוראן שבאלג'יר. מול חופי חיפה עלתה הספינה על שרטון וכמה מנוסעיה, ביניהם, שני בניו של אברהם, יוסף ואליהו, טבעו. אהרון, הבן הבכור, היה אז רק בן 11. כשבגר החל לעסוק בסחר קרקעות ורכש לעצמו שטח אדמה, בית פרדס ובאר מים. בחצר ביתו הקים בית כנסת. בשנת 1887 מכר שלוש חלק מאדמותיו לחברת "עזרת ישראל", שהקימה את שכונת נווה צדק. הוא הציב תנאי: שהבניה על הקרקע תחל מיד. זהו בעצם הארוע המסמל את ראשית הבניה היהודית בחולות יפו.


שלוש ובניו עסקו בבניה, בסחר קרקעות ובפעילות ציבורית. אהרון נפטר בשנת 1920 ובית שלוש נמסר לעיריית ת"א ושימש כבית ספר לבנים ובנות. כעבור כמה שנים נסגר בית הספר ומשפחת שלוש הודיעה כי היא מעוניינת להפוך את המבנה לשימוש מטרות ציבור לזכר המהנדס גבריאל שלוש, נכדו של אהרון, שנרצח בידי פורעים בשנת 1938.


מונצחים:

גבריאל שלוש