תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
24/04/1997

מצפור השישה

מקום פיגוע:

ואדי קלט

יישוב הנצחה:

כפר אדומים

איזור הנצחה:

יהודה ושומרון

סוג הנצחה:

מצפור

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה

נחל פְּ‏רָ‏ת, הוא נחל היורד מאזור נוה יעקב בירושלים, ונשפך לבקעת הירדן באזור יריחו. אורכו של הנחל כ-30 ק"מ. הנחל עובר בקניונים עמוקים, כשהוא חוצה את מדבר יהודה.
כבר לאחר מלחמת ששת הימים נודע ואדי קלט כקן של מחבלים, ובמהלך מרדף אחריהם, ב-02 בדצמבר ,1968 נורה ונהרג מפקד הכוח, סא"ל צבי עופר במערה הנמצאת על גדתו הדרומית של הנחל , במקום מוצב שלט לזכרו.
הוואדי כונה אז "ארץ המרדפים".
נסיון הפיגוע הראשון בוואדי אירע באוגוסט ,1986 כאשר שני מטיילים ישראלים נדקרו בידי מחבלים כשעצרו למנוחה. השניים נפצעו קל.בשנות התשעים זה הסתיים בצורה טרגית. במחזוריות של אחת לכמה שנים נרצחו שם זוגות של מטיילים, והוואדי הפך לאזור מועד לפורענות.
מקרה הרצח הראשון אירע באוקטובר .'93 דרור פורר וערן בחר, ירושלמים שירדו לטייל בוואדי קלט, נרצחו באכזריות על ידי מחבלי החמאס. מארב של חמישה מחבלים הפתיע אותם. הצעירים נורו, נסקלו באבנים ונדקרו בכל חלקי גופם. אחר כךהושלכו גופותיהם אל תחתית הוואדי. על הגופות נותרו סימני התעללות קשים. נטען אז שהמחבלים מתאמנים ברצח יהודים בוואדי קלט.
צמד הקורבנות הבא היו שני תלמידי ישיבת הסדר, אוהד בכרך מבית-אל ואורי שחור מרעננה,שנרצחו שנה ותשעה חודשים לאחר מכן, ביולי ,'95 על ידי מחבלי החזית העממית,סמוך למפל המים בוואדי קלט. שני הצעירים השתזפו על שפת הבריכה בעין קלטכשהמחבלים הפתיעו אותם, ירו בהם ודקרו אותם. פקח בדואי גילה את הגופות ותיאר את המחזה המחריד: "שניהם, בבגדי ים, היו מוטלים אחד על השני. ידו של אחד מהם לפתה עדיין כריך לא גמור. לידם התגלגל ציודם האישי: נעליים, תרמיל, זוג תפילין וסידורי תפילה". קירות המצוקים שמסביב רוססו בכתובות נאצה בערבית.
שוב חלפו כמעט שנתיים והמוות חזר לוואדי קלט. הפעם הקורבנות היו שתי צעירות, חגית זביצקי מכפר- אדומים וליאת קסטיאל מחולון, שנרצחו באכזריות בדקירות סכין, ולאחר מכן הושלכו גופותיהן לבריכות המים, ככל הנראה על מנת לטשטש ראיות. אחת הנערות הופשטה חלקית מבגדיה וגופתה נמצאה מוטלת סמוך לבריכת מים. גופת הנערה השנייה הושלכה סמוך לבריכת מים אחרת, המרוחקת כמה עשרותמטרים. על הגופה נמצאו סימני התעללות קשים וגרונה שוסף. הפעם הרוצח היה רועה בדואי מן האזור, שאמנם לא היה חבר בארגון טרור אך בחקירתו הודה שמניעיו היו לאומניים, מתוך שנאה ליהודים ובעיקר לתושבי האזור. הבדואים המתגוררים באזור הוואדי גינו אז את הרצח, טענו שהרועה פעל על דעת עצמו והביעו חשש מנקמת המתנחלים.
כבר לאחר מקרה הרצח הראשון שררה אי בהירות האם מותר לטייל באזור, והיא התחזקה לאחר מקרה הרצח השני, שבו הועלתה השאלה האם שני הצעירים שנרצחו עברו על החוק כאשר טיילו בוואדי קלט. אלוף פיקוד המרכז, אילן בירן, הוציא אז הנחיות ברורות כי אזור הוואדי אסור בטיולים, אך תושבי האזור טענו כי הם אינם מכירים שום הגבלה על טיול בוואדי, וההגבלה היחידה שקיימת היא באשר לקבוצות הנזקקות לתיאום מראש עם כוחות צה"ל. מנכ"ל החברה להגנת הטבע, יוסי לשם, טען אז כי הצבא הפסיק לתת אישורים לטיולים בוואדי קלט. עם זאת, למטיילים פרטיים אין כל בעיה להגיע לשם.
מצפור השישה הוקם בכפר אדומים במקום הצופה אל נחל פרת ומנציח את זכרם של ששת הנרצחים.


הנח פרח על ההנצחה »
 1. הנצחה
  21/09/2013  רן לנגמנטל  langmantel1@walla.com
 2. הנצחה
  22/04/2014  אורה  orazuri2@gmail.com
 3. לא שוכח את דרור
  04/05/2014  יוסי  
 4. במותם ציוו לנו...
  08/04/2015  מלי  malkatamar@gmail.com
 5. אורי אחי האהוב
  29/06/2015  בנימין שחור  Shachorb@gmail.com