תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
22/02/1948

מקום הפיגוע

מקום פיגוע:

רחוב בן יהודה ירושלים

יישוב הנצחה:

ירושלים

איזור הנצחה:

אזור ירושלים

סוג הנצחה:

שלט

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפהבחודש פברואר 1948 החליט עבד אל קאדר אל חוסייני, מפקד הכוחות הערביים באיזור ירושלים, לבצע פיגוע גדול בלב ירושלים היהודית. משימה זו הוטלה על שישה עריקים, שוטרים וחיילים בריטים ששיתפו פעולה עם הערבים וגנבו למענם שלוש משאיות צבאיות ומשוריין אלחוט בריטי. על שלוש המשאיות הועמסו למעלה מטונה חומרי נפץ וכן אמצעי חבלה נוספים. ארבעת כלי הרכב, נהוגים על ידי העריקים הבריטים, יצאו לדרכם בשעת בוקר מוקדמת של יום עשרים ושנים בפברואר 1948 מעימוואס ליד לטרון.

בהגיעם למבואות ירושלים, ליד רוממה, נעצרו על ידי מחסום יהודי שלאנשיו ניתנה הוראה לעשות חיפוש ברכב ונוסעים ערביים אך לא ברכב בריטי, לכן לא יכלו אנשי המחסום לעצור את השיירה והיא המשיכה בדרכה לרחוב בן- יהודה במרכז ירושלים היהודית. כלי הרכב עצרו, הערבים הדליקו את פתילי חומרי הנפץ, ירו בשני יהודים שעברו בסמוך ומיד עלו על המשוריין והסתלקו מהמקום בנסיעה מהירה.

בהתפוצצות האדירה, שארעה סמוך לשעה 06:30 בבוקר נהרסו ארבעה בניינים, ביניהם המלונות "אטלנטיק" ו"אמדורסקי" בהם היו הרוגים רבים ושני בנייני דירות נוספים. כמו כן נפגעו קשה בניינים נוספים בסביבה. בשל השעה המוקדמת רוב הנפגעים שהו בבתים שנהרסו ובבתי המלון, ביניהם היו גם משפחות שלמות. בפיצוץ וביריות נהרגו 58 אנשים, כמה עשרות נפגעו קשה ושניים מהפצועים נפטרו מאוחר יותר מפצעיהם, עשרות נפצעו באורח קל.

 

סיפור המעשה בזווית היסטורית


מונצחים: